2008

 

Place
Name
Club
Age Catagory
Time
1 Alex Tate Muddy Mucky Monkeys M 27.18
2 Will Mackay Riverside Runners M 27.26
3 Matthew Harvey Newmarket Cycle And Tri Club M 27.48
4 Robert Chenery Ipswich Jaffa M 28.01
5 Simon Millett Norwich Road Runners M 28.55
6 Bob Watson Haverhill Running Club M45 29.41
7 Dave Thomson U/A M40 29.50
8 Chris Starmer Stowmarket Striders M45 30.06
9 Timmy “Tiger” Ellis Haverhill Running Club M40 30.22
10 Kevin Vaughan St Edmund Pacers M40 30.38
11 Ricky Peacher Framlingham Flyers M 30.44
12 Stuart Southgate U/A M40 30.47
13 Ian Longland Haverhill Running Club M 30.57
14 Stephen Tovey Ely Runners M 31.02
15 Mark Betts Norwich Road Runners M 31.54
16 Alan Anstead Sudbury Joggers M45 32.05
17 Chris Cooke St Edmund Pacers M45 32.09
18 Mike Greener St Edmund Pacers M 32.09
19 Nick Hammond Stowmarket Striders M 32.15
20 Kevin Short Framlingham Flyers M45 32.22
21 John Greener St Edmund Pacers M 32.27
22 Iain Milligan St Edmund Pacers M 32.35
23 Duncan Chenery Ipswich Jaffa M45 32.44
24 Darren Murfitt Ely Runners M40 32.46
25 Mark Womack Lowestoft Road Runners M 32.47
26 Martin Pearson St Edmund Pacers M 32.51
27 Simon Jackson Ely Runners M 32.52
28 Josh Brighty Norwich Road Runners M 32.56
29 Darryl Davis CoNAC M40 33.00
30 Ivan Layzell Haverhill Running Club M40 33.01
31 Daniel Regan Ely Runners M 33.02
32 Caroline Wakefield Thetford AC F35 33.02
33 Peter Beatty Bishop’s Stortford Running Club M50 33.12
34 Roger Gooding Springfield Striders M 33.26
35 Laura Shewbridge Tiptree Road Runners. F 33.27
36 Darren Fox U/A M40 33.30
37 Ian Pammenter Haverhill Running Club M40 33.45
38 Huw Griffiths Muddy Mucky Monkeys M 33.56
39* Simon Phillips St Edmund Pacers M 33.59
40 Mike Troup St Edmund Pacers M50 33.59
41 Richard Steer U/A M 34.01
42 Alison Couldry Haverhill Running Club F 34.10
43 Martin Lawrence Haverhill Running Club M40 34.10
44 Chris Chorley Bungay Black Dog Running Club M45 34.23
45 Christopher Stewart U/A M 34.29
46 Mark Johnson Comberton Joggers M 34.34
47 Carl Machin Wymondham AC M45 34.45
48 Mary Narey Stowmarket Striders F40 34.57
49 Tim Long Cambridge & Coleridge AC M45 35.05
50 Brian Munns Newmarket Joggers M45 35.11
51 Becky McCorquodale Harwich Runners F35 35.20
52 Chris Brown U/A M 35.21
53 Edward Bastow St Edmund Pacers M 35.21
54 Jim Withers Newmarket Joggers M50 35.34
55 Sarah Vick The Saxons F35 35.41
56 Mark Graham U/A M 35.45
57 Ben Houchen U/A M 35.51
58 Paul Woodyatt CoNAC M45 35.54
59 Debbie Jordan U/A F35 35.57
60 Gerry Watson Wymondham AC M50 36.00
61 Peter Cobb Coltishall Jaguars M55 36.01
62 Andrew Herne Cambridge & Coleridge AC M45 36.02
63 Andrew Nichols U/A M 36.06
64 Barry Bye Ryston Runners AC M60 36.06
65 Carl Higgins Thetford AC M45 36.26
66 Katie Samuelson-Dean Cambridge & Coleridge AC F 36.35
67 James Slater Tiptree Road Runners. M60 36.38
68 Nigel Chapman Haverhill Running Club M50 36.41
69 Alan Bailey U/A M45 36.48
70 Mike Curtis Muddy Mucky Monkeys M40 36.52
71 Trevor Crack U/A M55 36.52
72 Fiona Tideswell Saffron Striders F 36.53
73 Alex Downie Cambridge & Coleridge AC M55 36.54
74 Darrell Taylor U/A M 36.59
75 John Cashen U/A M40 37.03
76 Matt Davey U/A M 37.03
77 Tim Tyler Norwich Road Runners M50 37.06
78 Tricia Dennison St Edmund Pacers F45 37.13
79 Robin Stebbings Wymondham AC M50 37.19
80 Darren Foy Tiptree Road Runners M 37.23
81 Keith Brighty Norwich Road Runners M45 37.27
82 Stephen Roberts U/A M 37.29
83 Kevin Bownes Tiptree Road Runners. M45 37.37
84 Paul Kilby U/A M50 37.41
85 Anthony Preece U/A M40 37.43
86 Justin Ashford Norwich Road Runners M 37.55
87 Tracey Tarbuck U/A F40 38.09
88 David Bray Haverhill Running Club M 38.11
89 Jude Durrant U/A F35 38.14
90 Ian Todd West Norfolk AC M45 38.26
91 Sharon Hurren Wymondam AC F35 38.30
92 Kyle East U/A M 38.31
93 Glenn Mason U/A M45 38.32
94 Roy Owen Haverhill Running Club M55 38.42
95 Mark Elflett Lowestoft Road Runners M45 38.47
96 Tony Millett Norwich Road Runners M50 38.51
97 Stuart Walsh U/A M 38.58
98 Katherine Mackay Riverside Runners F 38.59
99 Owen Southwood U/A M 39.05
100 Neil Cross Thetford AC M 39.08
101 Ralph Cockburn U/A M40 39.12
102 Simon Rees U/A M45 39.16
103 Samantha Wing Thetford AC F 39.16
104 Sam Ashford Thomas U/A F35 39.19
105 Phil Norris St Edmund Pacers M40 39.22
106 Adrian Randall U/A M40 39.27
107 Eloise Calver St Edmund Pacers F40 39.38
108 Anne Millett Norwich Road Runners F50 39.46
109 Cathy Lambert St Edmund Pacers F40 39.48
110 Sarah Whyand St Edmund Pacers F 39.52
111 Anders Fagher U/A M 40.02
112 Anita Buxton Newmarket Joggers F35 40.03
113 Frank Moggan Stowmarket Striders M55 40.03
114 Bill Cox Framlingham Flyers M65 40.06
115 Michael Power U/A M50 40.15
116 John Turner Ely Runners M60 40.17
117 Simon Green U/A M50 40.19
118 David Goodwin Gt Yarmouth and District AC M50 40.24
119 Mike Munson Stowmarket Striders M55 40.25
120 Martin Ashford Diss AC M55 40.36
121 Fiona Murphy Cambridge & Coleridge AC F40 40.47
122 Robert Alsos U/A M 40.51
123 Anne Florence Diss AC F55 40.55
124 Kate Monaghan U/A F 41.03
125 Gill Woodhouse Dereham Runners F60 41.07
126 Bobbie Sauerzapf Bungay Black Dog Running Club F45 41.10
127 Carolyn Bownes Tiptree Road Runners. F45 41.18
128 Barry Dobson Tiptree Road Runners. M60 41.19
129 David Greenham Haverhill Running Club M55 41.20
130 Ivan Colman Norwich Road Runners M45 41.22
131 Carin Swanevelder-Minnie U/A F40 41.29
132 Gertrud Swanevelder-Hendriks U/A F35 41.30
133 Miles Johnson Comberton Joggers M55 41.37
134 Nigel Dadge Felixstowe Road Runners M40 41.44
135 Elizabeth Parker Felixstowe Road Runners F35 41.44
136 Terry Braverman Haverhill Running Club M60 42.00
137* Martin Brigden U/A M50 42.06
138* Neil Cubitt U/A M 42.07
139* Blake Bambridge U/A M 42.08
140* Jon Mackay Riverside Runners M45 42.08
141* Lisa Redman Ely Runners F35 42.11
142* Ian Linton Tiptree Road Runners M55 42.14
143* Julie Foreman Ely Runners F35 42.14
144* Gordon Merfield The Saxons M70 42.17
145* Michael Herrington U/A M50 42.26
146* Carol Stanier Cambridge & Coleridge AC F 42.27
147* Stephen Ross U/A M45 42.28
148* Frank Eales St Edmund Pacers M60 42.29
149* Anna Nelson Muddy Mucky Munkeys F 42.30
150* Simon Brockington Muddy Mucky Monkeys M 42.32
151* Alan Jordan U/A M50 42.34
152* Jayne Nunn Haverhill Running Club F40 42.35
153* Karl Rumsby U/A M 42.35
154 Jeremy Bunton U/A M 42.39
155 Tony Lack Ramsey Road Runners M65 42.41
156 John Justo U/A M50 42.44
157 Robert Scarfe Wymondam AC M55 42.45
158 Nik Chapman U/A M 42.50
159 Mandy Bunn Haverhill Running Club F35 42.57
160 Colin Alford U/A M40 43.12
161 Mike Batt U/A M60 43.12
162 Richard Hunt U/A M55 43.15
163 Jon De Gray Norwich Road Runners M45 43.15
164 Sarah Leonard Dereham Runners F 43.19
165 Sally Cushing Norwich Road Runners F40 43.37
166 Shirley Fowler Haverhill Running Club F40 43.38
167 Cathy Crawford U/A F40 43.41
168 Dawn Marshall St Edmund Pacers F45 43.56
169 Evette Price Framlingham Flyers F45 44.13
170 Joaquim Monteiro Haverhill Running Club M50 44.16
171 Susan Fraser Gt Yarmouth and District AC F45 44.18
172 Katy Walters CoNAC F 44.19
173 David Peck Newmarket Cycle And Tri Club M75 44.23
174 Rowan Haysom U/A M 44.23
175 Nigel Prentis Comberton Joggers M55 44.28
176 Julia Wilson U/A F 44.28
177 Simon Palmer U/A M45 44.37
178 Emma Stamper U/A F40 44.39
179 James Kyffin U/A M 44.39
180 Ken Barr U/A M60 44.39
181 Debbie Ghant Stowmarket Striders F40 44.44
182 Lisa Howard Norwich Road Runners F 44.46
183 John Bray West Norfolk AC M55 44.55
184 Rebecca Ross U/A F 44.58
185 Sharon Fox U/A F35 44.58
186 Ian Longmuir U/A M50 45.05
187 Alan Miles Bushfield Joggers M55 45.07
188 Simon Couldry Haverhill Running Club M 45.08
189 Jackie Goodridge Newmarket Joggers F55 45.12
190 Kayleigh Borkett Hunts AC F 45.15
191 Keith Borkett Hunts AC M45 45.16
192 Karen Saunders U/A F40 45.29
193 Charlie Harwood U/A F 45.33
194 Carol Heales Haverhill Running Club F35 45.46
195 Carl Vella Haverhill Running Club M 45.48
196 Trevor Bunch Haverhill Running Club M 45.53
197 Mary Marsh Newmarket Joggers F55 45.57
198 Brian Peck St Edmund Pacers M60 46.07
199 Louis Cooper Wymondam AC M65 46.17
200 Tracy Slade Norwich Road Runners F45 46.27
201 Cory Bemis Comberton Joggers F35 46.33
202 Bee Chapman U/A F40 46.37
203 Paul West U/A M40 46.39
204 Thomas Hind U/A M 46.40
205 Richard Vincent West Norfolk AC M50 46.46
206 Jan Starmer Stowmarket Striders F45 46.49
207 Imogen West U/A F40 46.50
208 Dennis Simpson Norwich Road Runners M45 46.52
209 Sandra Mayhew Stowmarket Striders F40 46.53
210 Joanna Lans Comberton Joggers F40 47.04
211 Jean Cox Framlingham Flyers F65 47.19
212 Wendy Smith Norwich Road Runners F45 47.24
213 Karen Alford U/A F45 47.28
214 Ruth Biederman U/A F35 47.33
215 Jamie Randall U/A M40 47.33
216 Emily Haysom U/A F35 47.50
217 Clem Butler U/A F35 47.55
218 Mary Owen Haverhill Running Club F55 48.13
219 Nick Riches U/A M45 48.15
220 John Burdett U/A M50 48.17
221 Frank Haynes Saffron Striders M60 48.31
222 John Howe Saffron Striders M70 48.48
223 Claire Walker Haverhill Running Club F40 49.08
224 Brenda Watts U/A F55 49.11
225 Lesley Watt Stowmarket Striders F50 49.23
226 Joy Watkins-Ellis U/A F55 49.28
227 Richard Blyth U/A M40 49.32
228 Clive Evans U/A M 49.42
229 Carole Wigley Saffron Striders F45 49.43
230 Mallory Hansford U/A F55 49.52
231 Gary Egan U/A M40 49.53
232 Emily Knight Ely Runners F 49.55
233 Alison Crossman U/A F40 49.55
234 Danny Watkins U/A M 50.03
235 Dawn Miller Harwich Runners F35 50.10
236 Diane Clark Gt Yarmouth and District AC F45 50.26
237 Tony Brame U/A M65 50.51
238 Kim Gregory Haverhill Running Club F45 50.51
239 Maureen England Gt Yarmouth and District AC F60 51.06
240 Liz Cooke St Edmunds Pacers F40 51.09
241 Helen Bastow St Edmund Pacers F40 51.09
242 Martin Holland Ryston Runners AC M65 51.24
243 Alison Heath U/A F 51.25
244 Ben Allen U/A M 51.36
245 Wendy Larke Wymondam AC F40 52.00
246 Tina Walton St Edmund Pacers F40 52.10
247 Kay Southgate Stowmarket Striders F45 52.17
248 Anthony Conway U/A M55 52.43
249 Sue Moggan Stowmarket Striders F60 52.52
250 Sandra Butler Ramsey Road Runners F60 53.19
251 Dawn Clegg Gt Yarmouth and District AC F50 53.56
252 Carol Lodge Tiptree Road Runners F 54.24
253 Denise Goodwin Gt Yarmouth and District AC F50 54.34
254 Gillian Holmes Fenland RC F50 54.48
255 Helen Salmon Wymondham Athletic Club F40 54.55
256 Lydia Curtis U/A F35 54.55
257 Hayley Richardson U/A F35 54.55
258 John Riley U/A M55 55.13
259 Louise Papworth Harwich Runners F 55.17
260 Wendy Merfield The Saxons F65 55.17
261 Alison Nice U/A F40 55.19
262 William Peck St Edmund Pacers M65 55.49
263 Vivien Keighley U/A F50 55.54
264 Charles Keighley Metros M55 55.54
265 Sarah Shorne U/A F35 55.56
266 Sue Ryles Gt Yarmouth and District AC F50 56.20
267 Louise Norris Thetford AC F 56.24
268 Maxine Malone U/A F40 56.24
269 John Nicholas U/A M40 56.24
270 Amy Stewart U/A F 56.28
271 Rita Norry Thetford AC F45 56.38
272 Nicola Read U/A F40 56.38
273 Lyn Carter U/A F55 56.41
274 Steven Taylor U/A M 57.15
275 Logan Crawford U/A M50 57.45
276 Glenda Taylor Stowmarket Striders F55 61.21
277 John Parsons Saffron Striders M65 64.34